در قسمت دیده‌بان بر روی دکمه فِلِش کلیک نمایید، با باز شدن لیست دیده‌بان بر روی گزینه جدید کلیک نمایید. که باعث می‌شود نام دیده‌بان خود را تعریف و ثبت نمایید.

در لیست دیده‌بان، با انتخاب یکی از دیده‌بان های تعریف شده، علامت ضربدر نمایان می‌شود که با کلیک بر روی آن دیده‌بان انتخابی حذف می‌گردد.

پس از انتخاب یک نماد و مراجعه به قسمت اطلاعات نماد، کنار نام نماد قلم یادداشت قرار دارد که با کلیک برروی آن، پنجره یادداشت باز می شود.

کافیست عنوان و متن یادداشت خود را وارد کرده و سپس دکمه ذخیره را بزنید. همچنین برای ویرایش و یا دیدن کلیه یادداشت ها می توانید به آیکون یادداشت مراجعه نمایید.

در قسمت اطلاعات نماد در پایین صفحه نمودار لحظه ایی قرار دارد که بصورت پیشفرض غیرفعال است.

ابتدا نمودار را فعال کنید. در محور عمودی قیمت و درصد تغییر آن قابله مشاهده و محور افقی زمان معامله را نمایش می دهد. بر روی نمودار خطوطی به رنگ های مختلف قابل مشاهده است که خط سبزرنگ قیمت ماکزیمم، خط آبی قیمت مرجع، خط زرد آخرین قیمت و خط قرمز رنگ کمترین قیمت معامله شده در روز جاری را نمایش می دهند.

همچنین در پایین نمودار حجم معاملات را به صورت نمودار میله ای مشاهده می فرمایید. دقت فرمایید تایم فرم نمودار در حال حاضر 5 دقیقه است.

در کادر اطلاعات نماد در بالای صف عرضه/تقاضا، نمودار مجاز روزانه قرار دارد که با قرار گرفتن بر روی اشاره‌گر سوزنی شکل آبی رنگ می‌توانید قیمت معاملاتی دیروز را مشاهده نمایید.

این آیکون فقط برای سهم هایی که به عنوان دارایی شما می‌باشد نمایان می‌شود و تعداد سهم و همچنین سود/زیان شما را نمایان می‌سازد.

در لیست دیدهبان یکی از دیدهبان های تعریف شده را انتخاب نمایید سپس در قسمت جستجوی نماد، نماد دلخواه را جستجو و انتخاب نمایید. در نهایت با کلیک بر روی دکمه افزودن در کادر جستجو، نماد به دیدهبان انتخاب شده افزوده خواهد شد.

با انتخاب دیده‌بان تعریف شده، با قرار گرفتن بر روی نماد مدنظر علامت ضربدر که به نشانه حذف نماد می‌باشد نمایان می‌شود که با کلیک بر روی آن، نماد از لیست دیده‌بان انتخابی حذف گردد.

به هنگامی‌ که سهمی را از فارابیکسو خریداری می‌نمایید، سامانه به صورت خودکار سود/زیان شمارا بر اساس میانگین خرید محاسبه می‌نماید ولی در صورتی که سهمی را غیر از آنلاین خریداری نمایید میانگین خرید را باید به صورت دستی در پورتفوی خود وارد نمایید. که با کلیک بر روی دکمه میانگین خرید پنجره مربوطه باز خواهد شد و با کلیک بر روی دکمه ثبت، سود/زیان محاسبه می‌گردد.

هنگامی که از طریق روشی غیر از آنلاین کارگزاری، سهمی را خریداری مینمایید و همچنین درهمان لحظه خواستار رویت همان سهم خریداری شده در پورتفوی سامانه خود باشید میتوانید از  روش ذیل استفاده نمایید:

در لیست پورتفوی، روبروی آیکون سود/زیان دکمه کوچکی قرار دارد که با کلیک بر روی آن پنجره ای کشویی شکل باز خواهد شد. که با وارد کردن نام نماد مدنظر، تعداد سهم خریداری شده و میانگین خرید به دارایی پورتفوی شما افزوده خواهد شد.

در صورتی که قیمت سهم از نقطه سربه سر بالاتر رود، سهم وارد سود شده است (و برعکس). به این ترتیب شما قادر به مشاهده میزان و درصد آن در منوی پورتفو خواهید بود. ملاک محاسبه سود یا زیان قیمت لحظه ای سهم است.

هنگامی که سفارش خریدی را ثبت می نمایید از قدرت خرید شما مبلغی به اندازه ارزش سفارش ثبت شده بلوکه می شود و به محض انجام معامله و یا انصراف از سفارش مبلغ بلوکه شده آزاد می گردد.

در حقیقت این نقطه قیمتی است که در آن کارمزد خرید و فروش سهم در نظر گرفته شده است. به این ترتیب اگر در این قیمت اقدام به فروش کنید هیچ سود یا ضرری متوجه شما نخواهد شد.

در لیست پورتفوی با قرار گرفتن بر روی سهمی، دکمه فروش قرمز رنگ نمایان می‌شود که با کلیک بر روی آن پنجره ثبت سفارش فروش که به صورت پیش فرض، کلیه دارایی سهم شما را بر اساس آستانه تعداد جا گذاری می‌نماید و همچنین در قسمت قیمت بهترین مظنه خرید را جاگذاری و پیشنهاد می‌دهد که با کلیک ثبت سفارش در لحظه معامله انجام می‌شود.

در لیست پورتفوی رو به رو آیکون سود/زیان دکمه کوچکی قرار دارد که با کلیک بر روی آن، پنجره افزودن به پورتفوی باز خواهد شد که با جستجو نماد مدنظر و وارد کردن به تعداد صفر، با ثبت پنجره، نماد مد نظر از لیست پورتفوی حذف می‌گردد.

با کلیک بر روی منوی گزارشات، به صفحه انتخاب شده انتقال می‌یابیم. با کلیک بر روی دکمه سفارشات خرید/فروش می‌توانیم بر اساس تاریخ، وضعیت سفارش، نماد و نوع سفارش جستجو نماییم و همچنین با کلیک بر روی دکمه (i) جزئیات سفارشات مورد نظر را مشاهده نماییم.

در منوی گزارشات با انتخاب گزینه گردش حساب، امکان جستجو بر اساس تاریخ و همچنین تیک فعال سازی همراه با جزئیات را دار می‌باشد.

پس از کلیک روی منوی گزارش ها، صفحه ی گزارش ها به این شکل باز می شود. در سمت راست بخش سفارشات و گردش حساب وجود دارد که به صورت پیشفرض برروی بخش سفارشات قرار دارد.

در لیست سفارشات رو به رو آیکون توضیحات دکمه کوچکی قرار دارد که با کلیک بر روی آن منویی کشویی باز می‌شود که دارای گزینه فعال و سفارشات روز می‌باشد.

در قسمت پایین صفحه فارابیکسو که لیست سفارشات و معاملات و پورتفوی قرار دارد می‌توانید بالاترین مرز  یا خط موجود را با موس خود به سمت بالای صفحه انتقال دهید.

در صفحه ورود با کلیک برروی گزینه رمز عبورم را فراموش کردم گزینه دریافت کدتغییررمز فعال می شود با کلیک برروی این دکمه، کدی برای شما پیامک می شود که باید این کد را در قسمت قسمت کد اعتبار سنجی وارد و دکمه ارسال کد وبازیابی رمز را کلیک نمایید تا رمز جدید به شماره موبایل شما ارسال گردد.

ر کادر محتوا در قسمت فیلترینگ اخبار و اطلاعیه ها و دکمه کوچکی قرار دارد که با کلیک بر روی آن منویی کشویی باز می‌شود که  با انتخاب گزینه بستن، قسمت محتوا محو میگردد و کادر اطلاعات نماد به سمت چپ صفحه پیش روی می‌نماید.

برای خرید سریع در سامانه آنلاین فارابیکسو شما می توانید از کلیدهای میانبر استفاده کنید.

ابتدا به قسمت تنظیمات در پروفایل خود رفته و تیک فعال کردن کلید های میانبر را بزنید. همانطور که مشاهده می نمایید کلید های f6 برای خرید و f8 برای فروش و f10 برای ارسال سفارش تنظیم شده اند.

دقت فرمایید با این امکان می توانید سفارش مستمر ارسال کنید، دراین صورت در پایین صفحه میزان تعداد ارسال شده شما نمایش داده میشود، یعنی اگر برای هر سفارش شما 100000 برگه سهم برای یک سهم باشد، با نمایش عدد 7 شما سفارش 700000 سهم برای خرید به سامانه معاملات فرستاده اید.

با زدن دکمه ترکیبی shift+f10 سفارش را ارسال و پنجره ثبت سفارش را می بندد.

در این قسمت میانبرهای دیگری نیز دیده شده است که می توانید از آن ها استفاده و سرعت پایش و انجام معاملات خود را بالا ببرید.

با وارد شدن نام کاربری و پسورد اس ام اس شده، پنجره ثبت تغییرات نام کاربری و پسورد نمایان خواهد شد. که شما امکان تغییر نام کاربری در این صفحه را خواهید داشت.

در منوی گفتگو که در زیر منوی نبض بازار قرار دارد، می‌توانید با مدیر گروه هایی که در آن عضو می‌باشید به گفتگو پردازید. به این صورت که گروه خودرا انتخاب می نمایید و از طریق ارسال پیام، محتوا خودرا ارسال می نمایید.

در قسمت بالای کادر گفتگو میبایست از سمت مدیر سیستم برای کاربر پیغام دعوت به گروه که دارای تیک پذیرفتن و ضربدر به معنی عدم پذیرش مطابق شکل ذیل میباشد، نمایان شود.

از منوی درخواست ها با انتخاب بخش پرداخت الکترونیکی، پنجره پرداخت الکترونیکی که شامل دو درگاه بانک ملت و بانک سامان می باشد باز می شود که با ثبت قیمت دلخواه به درگاه بانک انتقال داده می شود و پس از تکمیل اطلاعات بانکی و تایید بانک حساب کارگزاری شارژ می‌شود.

اگر شما از طریق اینترنت و یا بانک پول به یکی از حساب های بانکی کارگزاری واریز کرده اید، می توانید از منوی درخواست ها در بخش اعلام واریز وجه، اطلاعات را کامل و و عکس فیش پرداختی را آپلود و ثبت کنید.

در قسمت درخواست ها بر روی منوی واریز وجه کلیک نمایید که با وارد کردن مبلغ درخواستی و ثبت آن در صورت موجود بودن دارایی از قدرت خرید شما کثر و تا زمان انصراف شما یا تایید از سمت مدیریت مالی بلوکه شده باقی می‌ماند.

شاید برای شما هم اتفاق بیفتد که برای فروش سهام و یا حق تقدم های ناشی از افزایش سرمایه شرکت ها دچار مشکل شده باشید و در تماس با ما با این پاسخ مواجه شوید که “کارگزار ناظر برای فروش سهم، این کارگزاری نیست!”

برای تغییر ناظر سهم خود کافیست از منوی درخواست ها روی گزینه تغییر کارگزار ناظر کلیک کنید و پس از وارد کردن نام سهم مورد نظر خود برای تغییر ناظر. روی تصویر فرم کلیک کنید و گواهی انتقال سهام خود را به درخواست خود پیوست کنید.

پس از کامل کردن اطلاعات ثبت سفارش دو دکمه برای ارسال سفارش وجود دارد دکمه سمت راست مربوط به ارسال سفارش به صورت متوالی می باشد به این معنی که شما خواستار ارسال همان سفارش در چند مرحله می باشیدو دکمه ارسال و بستن به معنی این می باشد که شما تنها خواستار ارسال  یک سفارش می باشیدو بعد از آن پنجره بسته می شود.

این امکان سرعت معاملات شما را بسیار زیاد خواهد کرد. فرض کنید قصد دارید به سرعت سهمی را خرید کنید.

برای این کار پنجره ثبت سفارش را باز کنید و از صف عرضه و تقاضا با کلیک بر روی حجم و قیمت دلخواه و ارسال سفارش، به سرعت معامله خود را انجام دهید. دقت فرمایید در صورتی که روی ردیف دوم کلیک کنید، سیستم مجموع حجم تا آن ردیف را محاسبه و برای خرید آماده می کند.

در کادر جستجو، با انتخاب کردن نماد مدنظر دکمه های ثبت سفارش خرید و فروش ظاهر می شود، که با کلیک برروی هرکدام پنجره ثبت سفارش باز خواهد شد که در همین پنجره امکان تغییر به خرید/فروش را دارا می‌باشد و همچنین امکان باز کردن چندین پنجره ثبت سفارش به طور هم زمان دارا می‌باشد. دکمه ثبت سفارش در هر جایی که نماد وجود دارد اعم از لیست دیده‌بان، کادر اطلاعات نماد و منوی بازار قابل مشاهده می‌باشد.

درپنجره ثبت سفارش خرید می می توانید با  کلیک برروی قسمت محل اعتبار،  می توانید بانک ملت و یا کارگزاری را انتخاب نمایید و نکته قابل توجه این می باشد که در سمت سفارش فروش فقط محل اعتبار برروی کارگزاری می باشد و امکان تغییر وجو ندارد.

هنگامی سفارش خودرا ثبت کردید در کادر سمت راست و در منوی سفارشات می توانید وضعیت سفارش خود را مشاهده نمایید.

ابتدا تعداد و قیمت سفارش خود را وارد کنید. برای استفاده سریع از حجم نمایشی کافیست بر روی دکمه قفل کلیک نمایید تا به صورت خودکار ۳۰ درصد حجم واقعی محاسبه و در باکس قیمت نمایش داده شود.
همچنین به تغییر حجم واقعی. حجم نمایشی به صورت خودکار تغییر می کند.

فرض کنید صف فروش سهمی در حال جمع شدن است و شما می خواهید تعداد سهم زیادی خرید کنید. برای این کار لازم است شما سریع و پی در پی سفارش برای آن سهم ارسال کنید.

برای این کار بعد از کامل کردن  اطلاعات ثبت سفارش می توانید سفارش خودرا هرچند بارکه بخواهید براساس دارایی خود ارسال نماید.

در این قسمت  تعداد سفارش های ارسال شده از این سهم را نمایش داده می شود.

فرض کنید صف فروش سهمی در حال جمع شدن است و شما می خواهید تعداد سهم زیادی خرید کنید. برای این کار لازم است شما سریع و پی در پی سفارش برای آن سهم ارسال کنید.

برای این کار بعد از کامل کردن  اطلاعات ثبت سفارش می توانید سفارش خودرا هرچند بارکه بخواهید براساس دارایی خود ارسال نماید.

در این قسمت  تعداد سفارش های ارسال شده از این سهم را نمایش داده می شود.

همچنین وضعیت سفارش ها را در لیست سفارشات مشاهده کنید.

بنابه دستورالعمل سازمان مدیریت فناوری برای استفاده از حجم نمایشی باید چند نکته رعایت شود.

یک اینکه حجم نمایشی باید حداقل 1000 واحد باشد، دوم می بایست حجم نمایشی  30درصد حجم کل را شامل شود و سوم اینکه حجم نمایشی نمی تواند برابر تعداد کل سفارش باشد

درلیست سفارشات هنگامی که سفارش در وضعیت درصف قرار دارد امکان ویرایش سفارش وجود دارد. با کلیک بر روی دکمه ویرایش، پنجره ثبت سفارش به همراه اطلاعات ثبت شده قبلی باز می شود.

 با تغییر اطلاعات می توانید ثبت سفارش را مجددا انجام دهید. بدین ترتیب سفارش به وضیت ویرایش شده و درصف تغییر می نماید.

  •  برای مشاهده پاسخ تصویری به این سوال اینجا کلیک نمایید.

هنگامی که سفارش درصف داشته باشید در لیست سفارشات با کلیک برروی دکمه انصراف سفارش حذف می گردد و دارایی بلوکه شده آزاد می گردد.

در بخش بیکسو وایزر در بالای کادر دکمه ثبت نام بیکسو وایزر وجود دارد که می توانید با کلیک برروی آن ثبت نام نمایید تا عضو شوید

زمانی که شما  بخش بیکسو وایزررا کلیک می نمایید، در صورتی که ایمیلی برای شما ثبت نشده باشد این پیغام نمایان می شود و می توانید با اعلام ایمیل خود در قسمت گفتگو در گروه پشتیبانی بیکسو وایزر، ایمیل خودرا فعال نمایید و سپس دو باره وارد شوید

از منوی درخواستها بخش افزایش اعتبار بیکسو وایزر را انتخاب و با وارد کردن مبلغ و شرح می توانید از درگاه بانک سامان حساب بیکسو وایزر خود را شارژ نمایید

اوهای بازار بخش جدیدی از سیستم فارابیکسو است که سهام با پتانسیل رشد بالا را در طول بازار نمایش می دهد. در بازارهای بورس جهانی گاو را به صعود و خرس را به نزول تشبیه می کنند. زیرا هنگام جنگ میان گاو و خرس، گاو شاخ هایش را از پایین به بالا میزند و خرس با دست هایش از بالا به پایین ضربه می زند

گاوهای بازار هر شب ساعت 10 بر روی سیستم قرار می گیرند.

تغییرات شاخص به صورت تفکیک شده برای بازار بورس و فرابورس  به همراه تغییرات آنها نمایش داده می شود.

هنگامی که سیگنال خرید در بخش بیکسو وایزر پیشنهاد و اعلام می گردد در بالاترین ردیف قرار می گیرد ودر صورت پر نشدن حد نصاب با کلیک برروی آن از موجودی حساب بیکسو وایزر شما کسر و اطلاعات سیگنال در پنجره نمایان می شود.

با کلیک بر روی دیده بان بازار می توانید کلیه نمادهای بازار را به همراه وضعیت پیشرفته آنها مشاهده کنید. در این قسمت می توانید از فیلترهای دسته بندی و یا جستجو براساس ستون موردنظر استفاده کنید.

در صورتی که دسته بندی را به پورتفو یا دیده بان دلخواه خود تغییر دهید می توانید وضعیت پیشرفته سهام مورد نظر خود را بررسی کنید.

الگوی های کندلی، حمایت و مقاومت، واگرایی در اندیکاتورها و … بخشی از اطلاعاتیست که می توانید از دیده بان بازار برای کلیه سهام دریافت کنید.

از منوی دیده بان بازار بخش نقشه بازار را انتخاب کنید. نقشه بازار وضعیت کلی سهام بازار را در یک نگاه برای شما مشخص می کند. به این ترتیب شما می توانید به سرعت وضعیت گروه ها و سهام مختلف را رصد کنید.

اندازه بزرگتر سهام به معنی حجم بیشتر و رنگ آن ها به معنی قیمت معامله آن هاست. بنابراین می توانید گروه ها و سهام پرحجم را به همراه وضعیت سهام گروه مشاهد نمایید.

فیلترهای حجم، ارزش، تعداد معاملات، بازار بورس و فرابورس و گروه صنعت خاص نیز بر روی دیده بان قابل اجراست.

همچنین می توانید از تگ درصد برای بررسی سهامی که در درصد خاصی از قیمت دیروز در حال معامله هستند مشاهده نمایید.

از منوی درخواستها بخش افزایش اعتبار بیکسو وایزر را انتخاب و با وارد کردن مبلغ و شرح می توانید از درگاه بانک سامان حساب بیکسو وایزر خود را شارژ نمایید

اوهای بازار بخش جدیدی از سیستم فارابیکسو است که سهام با پتانسیل رشد بالا را در طول بازار نمایش می دهد. در بازارهای بورس جهانی گاو را به صعود و خرس را به نزول تشبیه می کنند. زیرا هنگام جنگ میان گاو و خرس، گاو شاخ هایش را از پایین به بالا میزند و خرس با دست هایش از بالا به پایین ضربه می زند

گاوهای بازار هر شب ساعت 10 بر روی سیستم قرار می گیرند.

تغییرات شاخص به صورت تفکیک شده برای بازار بورس و فرابورس  به همراه تغییرات آنها نمایش داده می شود.

هنگامی که سیگنال خرید در بخش بیکسو وایزر پیشنهاد و اعلام می گردد در بالاترین ردیف قرار می گیرد ودر صورت پر نشدن حد نصاب با کلیک برروی آن از موجودی حساب بیکسو وایزر شما کسر و اطلاعات سیگنال در پنجره نمایان می شود.